Historia projektu

Polish Legions to edukacyjny portal historyczny, podróżniczy i naukowy, którego celem jest odkrywanie tajemnic przeszłości oraz popularyzacja wiedzy o historii polskiego oręża. Zapraszamy Was w podróż szlakiem polskich legionów z czasów Napoleona Bonaparte, które jako pierwsze po upadku kraju walczyły o suwerenną i niepodległą Polską.

Jak powstał projekt?

Projekt Polish Legions narodził się w 2018 roku jako pasjonująca podróż w głąb historii. Wnikamy w archiwalne zakamarki XIX-wiecznych pamiętników legionistów, opracowań, książek, gazet i innych skarbów archiwalnych z epoki wojen napoleońskich. To właśnie na bazie tych cennych źródeł tworzymy spersonalizowaną mapę miejsc związanych ze szlakiem bojowym polskich legionów w różnych krajach. Odkrywamy zapomniane forty, zamki, kościoły, urokliwe starówki miast, czy też ślady działań zbrojnych, takie jak pola bitewne czy pomniki, układając puzzle z kawałków przeszłości.

W kolejnym etapie naszej ekscytującej podróży krok po kroku przygotowujemy trasę dokumentacyjną, wiodącą nas przez miejsca najbardziej szczegółowo opisane w historycznych księgach. To te konkretne przestrzenie, w których kiedyś obecni byli polscy legioniści, stają się naszym celem. Zestawiamy staranne plany, a następnie sięgamy po drona, aby uchwycić z lotu ptaka ich unikalny urok. W międzyczasie, nasza kamera rejestruje każdy krok, a aparat oddaje w kadr najważniejsze detale każdego obiektu.

Witajcie na fascynującej stronie poświęconej polskim legionom z czasów Napoleona Bonaparte! Nasz portal to nie tylko podróż w głąb historii, ale prawdziwe multimedialne doświadczenie, stworzone z myślą o młodym pokoleniu i pasjonatach historii.

Przeniknijcie przez barwne strony przeszłości za pomocą interaktywnych materiałów wideo, interaktywnych map i atrakcyjnych animacji. To nie tylko edukacyjna podróż, ale także emocjonująca przygoda dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki historii polskich legionów.

Celem Fundacji Ambasada Kultury jest rozwój portalu I dokumentacja wszystkich krajów, w których walczyli i stacjonowali Polacy. Portal jest wykorzystywany na lekcjach historii jako dodatkowe źródło wiedzy o okresie Napoleońskim, jest inspiracją dla młodych i doświadczonych podróżników oraz źródłem wiedzy dla pasjonatów historii i naukowców. Naszym mottem są słowa Napoleona Bonaparte o Polakach, które padły zaraz po zwycięskiej szarży pod sławetną Somossierą w 1808 roku „Cóż za śmiałość w tych Polakach”.

Strona internetowa

  1. Interaktywne kompendium wiedzy na temat historii polskich legionistów oraz ich potomków.
  2. Narzędzie dydaktyczne do nauki historii.
  3. Interaktywny przewodnik po Europie i Karaibach śladem polskich legionistów.
  4. Publikacja zebranych materiałów tekstowych oraz audiowizualnych w postaci wystaw outdorowych, filmów, artykułów.
  5. Przygotowanie interaktywnej bazy nazwisk legionistów.

Podróże dokumentalne

Dokumentacja dziejów polskich Legionistów, walczących w Europie i na Haiti w latach 1797-1815. Dokumentacja audiowizualna i zdjęciowa miejsc historycznie związanych z polskim szlakiem bojowym. Realizacja interaktywnej mapy historycznej uzupełnionej wiedzą zdobytą w trakcie kwerendy i badań naukowych dostępnych online.

Relacja online z podróży na kanałach social media: Youtube, Facebook, Instagram, w prasie, radio oraz TV.

  • Podróż na Haiti 28 listopada – 18 grudnia 2018 r.
  • Podróż do Hiszpanii 2-17 sierpnia 2019 r.
  • Podróż do Francji sierpień 2019 r.

Kwerenda

  1. Archiwizacja i digitalizacja publikacji dotyczących Legionów polskich (prasa, pamiętniki, wspomnienia, beletrystyka, prace naukowe).
  2. Dokumentacja reportażowa z polskich miejscowości na Haiti. Wywiady z ostatnimi potomkami Polaków na Haiti
  3. Kwerenda pamiętników żołnierzy, dostępnych na zasadzie wolnej licencji.
  4. Archiwizacja polskich śladów materialnych w Europie i na Haiti.